Guide’a dowiesz się:

Czym dokładnie są systemy ERP?

Czym dokładnie są systemy APS? 

Dlaczego arkusz kalkulacyjny nie jest wystarczającym narzędziem do zarządzania produkcją? 

Co blokuje przedsiębiorców przed wdrożeniem APS?

Dlaczego sam system ERP nie wystarczy do zarządzania zaawansowaną produkcją - GUIDE

W dobie produkcji na miarę XXI w. trzeba być inteligentnym, elastycznym, responsywnym oraz nieustannie dostosowywać się do wahań rynku. Firmy powinny umieć szybko reagować na niespodziewane zdarzenia w taki sposób, aby utrzymać swoją wydajność i rentowność. Dlatego też potrzebują one zaawansowanych rozwiązań do zarządzania produkcją, takich jak systemy APS – posiłkowanie się jedynie systemami ERP już nie wystarczy. Dlaczego?

Uzupełnieniem systemów ERP w zakresie planowania i harmonogramowania produkcji są zaawansowane systemy APS (ang. Advanced Planning and Scheduling), które planują zasoby i sekwencjonują operacje produkcyjne w oparciu o gotowe i parametryzowane algorytmy do optymalizacji i doskonale sprawdzają się tam, gdzie możliwości percepcyjne człowieka się kończą i wymagane jest szybkie podejmowanie decyzji.

igor pakieła

Często spotykam się z firmami, które mimo zaawansowanej produkcji korzystają najczęściej z arkuszy kalkulacyjnych do harmonogramowania i planowania produkcji. Przedsiębiorcy powinni zdawać sobie jednak sprawę, że poprzez inwestowanie w zaawansowane rozwiązania wspomagające podejmowanie decyzji nie tylko oszczędzają czas pracowników, ale również unikają wielu zbędnych kosztów i niepotrzebnego ryzyka. Systemy APS, które z początku mogą wydawać się dużym i skomplikowanym przedsięwzięciem, w bardzo szybkim czasie przekładają się na widoczne zyski firmy

Andea APS Guide: ERP vs APS