ARTYKUŁ

Jak dostosować plan do możliwości produkcyjnych?

Głównym celem każdego dyrektora zarządzającego jest znalezienie rozwiązania zapewniającego przygotowanie planu dostosowanego do możliwości produkcyjnych przedsiębiorstwa, a także jego realizacja przy minimalnych kosztach. Jak to osiągnąć?

W dzisiejszych czasach odpowiedzią na te wyzwania są zaawansowane systemy APS, które umożliwiają wyrównywanie obciążeń.

Wyrównywanie obciążeń polega na automatycznym zarządzaniu realizacją zleceń przy wykorzystaniu maksymalnej przepustowości zakładu produkcyjnego oraz optymalnym zagospodarowaniu dostępnych zdolności produkcyjnych. To wszystko pozwala na przewidywanie realnego zapotrzebowania na zasoby niezbędne do realizacji zamówień i redukcję wielkość zapasów.

Chcemy, aby wszyscy przedsiębiorcy zdawali sobie sprawę, że poprzez inwestowanie w zaawansowane rozwiązania wspomagające podejmowanie decyzji nie tylko oszczędzają czas pracowników, ale również unikają wielu zbędnych kosztów i niepotrzebnego ryzyka. Systemy APS, które z początku mogą wydawać się dużym i skomplikowanym przedsięwzięciem, w bardzo szybkim czasie przekładają się na widoczne zyski firmy.

Zwinna i elastyczna produkcja

Rosa Maria, brazylijska firma tekstylna, specjalizująca się w produkcji odzieży damskiej, poszukiwała rozwiązania, które poprawi wydajność jej procesów, pozwoli kontrolować zdolności produkcyjne – wszystko po to, aby sprostać zmieniającym się zapotrzebowaniem klientów z rynków lokalnych i globalnych.

Jak zapewniają zarządzający firmą, ich głównym wyzwaniem było zorganizowanie i zaplanowanie produkcji z udziałem kilkudziesięciu dostawców i setek maszyn – koordynacja tak wielkich produkcji jest skomplikowana i wymaga odpowiednio dobranych narzędzi.

Firma zdecydowała się na wdrożenie DELMIA Ortems, dzięki czemu byli w stanie dostosować zdolności produkcyjne do zmieniających się potrzeb biznesowych. Wraz z implementacją nowego rozwiązania cyfrowego poprawiono efektywność operacyjną i uzyskano pełną kontrolę nad poszczególnymi etapami produkcji, których brak w przeszłości powodował przerwy w pracy fabryki oraz znaczne straty surowców.

Planowanie produkcji wraz z systemem APS pomogło lepiej spozycjonować firmę Rosa Maria na globalnych rynkach odzieży sportowej, między innymi dzięki zwiększeniu widoczności, elastyczności i koordynacji przepływu prac na liniach produkcyjnych oraz poprawę zarządzania zapasami.

Inwestycje w nowe technologie i ich ciągły rozwój sprawiają, że Rosa Maria jest w stanie zapewnić terminowe dostawy do głównych marek, z którymi współpracuje – właśnie poprzez odpowiednio dostosowany harmonogram i plan produkcji.

Wyrównywanie obciążeń kluczem do sukcesu Rosa Maria

Dzięki wdrożeniu rozwiązania DELMIA Ortems, Rosa Maria skróciła czas realizacji produkcji o 50%, zmniejszając dostawę produktu z 90 do zaledwie 45 dni. Pozwoliło to na rozszerzenie produkcji, przy jednoczesnym zadbaniu o specyficzne wymagania każdego kontrahenta – co jest bardzo charakterystyczne w branży tekstylnej. Integracja między działalnością handlową i produkcyjną, która jest możliwa dzięki wdrożeniu zaawansowanego systemu APS, przyczynia się również do zwiększenia przewagi konkurencyjnej, pozycjonując Rosa Maria jako gracza zdolnego do obsługi nowych wymagań klientów, których preferencje zmieniają się z każdym sezonem.

Dzięki dopasowaniu planu do zdolności produkcyjnych i poprawie płynności produkcji, Rosa Maria osiągnęła między innymi:

  • zmniejszenie wielkości całkowitych zapasów o 37%
  • zmniejszenie wielkości zapasów półwyrobów o 23%
  • skrócenie przygotowania planu produkcji z 12 godzin na 2-tygodniowy plan produkcji do jedynie 30 minut na roczny plan
  • skrócenie czasu dostawy produktów z 90 do 45 dni